Kako po koncu zime poskrbeti za vrtno pohištvo?

Pomlad je v polnem razmahu in sonce lepo greje. Čas je, da ven potegnemo ležalnike, vrtne stole, raztegnemo nadstreške in pergole. Ampak še pred tem, ko se boste zleknili po napornem dnevu k zasluženemu počitku, bi bilo dobro, da pregledate vso vrtno pohištvo in naredite „generalko“, da vam bo tudi v bodoče dobro služilo. Kaj si pripraviti, kako postopati in na kaj zagotovo ne smete pozabiti?

Različni materiali potrebujejo različno vzdrževanje Blago, kovina, šibe ali les – vsi materiali vrtnega pohištva imajo nekaj skupnega. Imajo zelo dobro odpornost na vremenske vplive. Če jih želimo čim dlje ohraniti „kot nove“, je potrebno vedeti, kako poskrbeti za posamezne materiale.Prvi korak je vedno dobro prebrati navodila proizvajalca. Če se jih boste držali, pohištva zagotovo ne boste poškodovali. Če je od nakupa minilo že nekaj časa, navodil mogoče sploh ne boste našli. V tem primeru se držite sledečih navodil:

Leseno pohištvo:

mehko krtačo namočite v toplo vodo z nekaj kapljicami čistilnega sredstva, in v smeri vlaken pohištvo zdrgnite. Ne splakujte s curkom vode iz cevi, umazanijo brišite samo z mokro krpo. Če so se kje zažrli madeži, ali je v vdolbinah plesen, s pomočjo brusnega papirja očistite prizadeta mesta. Potem cel del pustite posušiti in ga natančno namažite z oljem ali premazom za les.

Pohištvo iz ratana:

Pri vrtni garnituri je iz ratana je najbolj pomembno redno čiščenje. Resnejši posegi mu namreč škodijo. Zato tako pohištvo negujte vsaj 1-2 krat letno z zaščitnim slojem laka, in ga redno sesajte s sesalnikom s krtačnim nastavkom. Če ga morate oprati, uporabljajte samo vlažno krpo z malo mila – splakovanje s cevjo lahko poškoduje vlakna. Če je pohištvo že dlje časa zunaj, ga pokrite. Če se bodo kljub vsem ukrepom na površini naredili madeži, površino nežno prebrusite z brusnim papirjem, in ga nato namažite s slojem barve za les ali z lakom.

Kovinsko pohištvo in kovinski deli:

Vsi kovinski deli so zaščiteni z osnovnim slojem barve. Ta se pod vplivom podnebja, tudi ptičjih iztrebkov in mehanskih poškodb, lahko postopoma odlušči in nastane možnost za rjavenje.

Če se barva iz vrtne ute odlušči in nastaja rja, vzemite brusni papir, in poškodovana mesta zbrusite, dokler ne bo ostala samo čista kovina. Pojdite tudi po razpokah, in nežno spraskajte vse izbočene dele ali napake v premazu. Če se je rja že zažrla, lahko uporabite napravo za odstranjevanje rje. Nato mesta dobro operite, pustite posušiti in namažite z novim slojem barve. Lahko naredite nekaj (2-3) slojev enega za drugim – samo prepričajte se, da je prejšnji sloj vedno dobro posušen. Gibljive dele zložljivih stolov in ležalnikov za vrt namažite z oljem ali z vazelino.

Deli iz blaga, vzglavniki in vreče

Pri skrbi za blago bi se morali držati navodil na etiketi. Veliko blaga namenjenega za zunanjo uporabo se lahko pere samo v pralnem stroju, ampak vedno je bolje se prej prepričati. Večina blaga za zunanjo uporabo (sedala, ute, ležalniki ...) je narejena iz umetnih vlaken, zato je potrebno pri čiščenju paziti na temperaturo vode. Če potrebujete sprati samo en del (madež), nič ne boste pokvarili če boste uporabili zmerno toplo vodo z nekaj kapljicami praška.

Deli iz blaga, vzglavniki in vreče:

Pri skrbi za blago bi se morali držati navodil na etiketi. Veliko blaga namenjenega za zunanjo uporabo se lahko pere samo v pralnem stroju, ampak vedno je bolje se prej prepričati. Večina blaga za zunanjo uporabo (sedala, ute, ležalniki ...) je narejena iz umetnih vlaken, zato je potrebno pri čiščenju paziti na temperaturo vode če potrebujete sprati samo en del (madež), nič ne boste pokvarili če boste uporabili zmerno toplo vodo z nekaj kapljicami praška. Zagotovo pri čiščenju pohištva ne uporabljajte čistilnih naprav pod visokim pritiskom in agresivnih kemikalij. Ne uporabljajte čistilnih naprav pod visokim pritiskom in agresivnih kemikalij.

Kako zagotoviti dolgo življenjsko dobo?

Najboljši trik za ohranjanje življenjske dobe vrtnega pohištva je zpokrivanje s pokrivalom iz blaga ali iz plastike. Ponoči, ko pohištva ne uporabljate, ga pokrite. Dobro je tudi premestiti pohištvo pod streho ali v uto, kje bo zaščiteno pred škodljivimi UV žarki, ki vplivajo na barvo, in tudi poškodujejo zaščitne sloje. In za konec, ne pozabljajte na redno vzdrževanje!

Prijava
Vnesite svoj e-poštni naslov tukaj.
Vnesite vsaj 6 znakov ali več
Prijava
Vnesite svoj e-poštni naslov tukaj.
Vnesite vsaj 6 znakov ali več